Kaip ir pagal kokius kriterijus išsirinkti vandens filtrus?

list In: Vandens kokybė On:

Paprastai vanduo mūsų šalyje gaunamas iš vieno iš trijų skirtingų šaltinių:

  1. vandentiekio;
  2. gręžinių;
  3. šulinių.

Vandentiekio (centralizuotai tiekiamas) vanduo. Vandentiekio vanduo Lietuvoje – pakankamai geros kokybės, be to, ją numato teisės aktai, higienos normos. Tačiau iš praktikos pastebima, kad vandentiekio vanduo ne visada tas normas atitinka: priklausomai nuo tiekėjo ir regiono, vanduo gali būti geresnės arba prastesnės kokybės. Tam tikrose šalies vietovėse net ir vandentiekio vanduo iš čiaupo ne iškart tinkamas gerti, maistui ruošti. Taigi, turint nusiskundimų dėl vandens spalvos, kvapo ar skonio patartina kreiptis į vandens tiekėją. Problemos nepavykus išspręsti vartotojams tenka pagalvoti apie vandens filtrų įsigijimą ar įsirengimą. Patariame konsultuotis su „Wfilters“ specialistais, kurie pasiūlys efektyvius, optimalius būdus vandens kokybei pagerinti.

Iš gręžinių išgaunamame vandenyje dažniausiai fiksuojami didesni nei įprasta geležies bei mangano kiekiai. Prieš kelerius metus Raseinių regiono gręžiniuose buvo rasta ir itin pavojingo arseno. Tad norint įsitikinti, kad gręžinio vanduo – kokybiškas, reikėtų ištirti jo sudėtį.

Šulinių vandens kokybė taip pat nuolatos kinta, todėl patariama vidutiniškai kas 6 mėn. atlikti vandens tyrimus. Tai leis įsitikinti, kad vartojate sveikatai neigiamų padarinių nesukeliantį vandenį. Dažniausios problemos, kylančios naudojant šulinių vandenį – per didelis nitratų ir nitritų kiekis bei per kietas vanduo.

Vandens filtrai: ką svarbu žinoti juos renkantis?

Renkantis filtrus pirmiausia reikia žinoti:

Mikrobiologinę, fizikinę ir cheminę vandens sudėtį.

·      Vandens paskirtį: vieni filtrai skirti ruošti geriamajam vandeniui, kiti išvalo vandenį, kad jis būtų tinkamas buičiai (pavyzdžiui, skalbyklėms, indaplovėms, kitiems prietaisams) ir sanitarinėms reikmėms (pavyzdžiui,  prausimuisi, unitazo bakeliui užpildyti ir kt.).

·        Filtrų veikimo principą: filtrai skirstomi į kasetinius ir automatinius.

Taip pat renkantis filtrus visuomet būtina įvertinti vandens išgavimo šaltinio (pavyzdžiui, gręžinio) našumą, atsižvelgti į vandens tiekimo sistemos slėgį, jos nuostolius, išvalyto vandens poreikį (t. y. kiekį) ir kitus kriterijus.

Vartotojai dažnai nežino daugelio filtrų parinkimo niuansų, todėl norint vartoti aukščiausios kokybės vandenį ir pasirinkti optimalius/racionalius sprendimus patartina kreiptis į specialistus: jie, atsižvelgę į vartotojų poreikius, finansines galimybes ir vandens sudėtį parinks tinkamiausius filtrus. Populiariausi – daugiafunkciai filtrai, valantys vandenį kompleksiškai ir pagerinantys jo sudėtį.

Vandens filtrų rūšys

Filtrai, skirti pagerinti geriamojo vandens savybes

·        Kasetiniai filtrai. Patys paprasčiausi ir lengviausiai prieinami – plastikiniai ąsočio formos filtrai, į kuriuos dedamos specialios keičiamos kasetės. Kasetiniai filtrai daugiausia skirti mechaniniam vandens filtravimui. Kasetės gaminamos iš aktyvuotos anglies, filtrų pagrindas – iš plastiko. Anglis padeda pašalinti iš vandens spalvą ir kvapą, smėlio, molio, rūdžių bei kitas daleles, chlorą, pesticidų likučius. Kasetiniai filtrai – nebrangūs, juos paprasta prižiūrėti, jie užima nedaug vietos, nesunku pakeisti jų filtravimo elementus. Paprastai kasetiniai filtrai tarnauja nuo 1 iki 6 mėn.

·        Ant čiaupo montuojami geriamojo vandens filtrai. Tokio tipo filtrai – patogūs naudoti, lengvai montuojami net ir neturint specialių įgūdžių, tačiau paprastai jiems prireikia ir didesnių investicijų, ypač jei vandenyje siekiama išsaugoti vertinguosius mineralus. Dažnai tokių filtrų komplektuose yra maišytuvai, kuriais tiekiamas tik filtruotas vanduo. Paprastai šio tipo filtrai išvalo apie 1000 litrų vandens, po to juos reikia keisti naujais.

Mechaniniai vandens filtrai

Mechaniniai vandens filtrai veikia panašiai, kaip ir kasetiniai, tik jie skirti filtruoti kur kas didesnius vandens kiekius. Pagrindinė jų paskirtis – iš buityje naudojamo vandens pašalinti mechanines priemaišas, t. y. smėlio, molio, rūdžių daleles. Vandenį filtruojant mechaniniais filtrais paprastai pailgėja buitinės technikos, santechnikos prietaisų tarnavimo laikas.

Vandens nugeležinimo filtrai

Mūsų šalies vandenyje, ypač išgaunamame iš gręžinių, aptinkami itin dideli geležies kiekiai. Dažnai jie normas viršija net kelis kartus. Geležies perteklių pastebėti nesudėtinga: toks vanduo yra rusvos spalvos, turi metalo prieskonį, o ant praustuvų ir vonių paviršių matyti rudos dėmės. Vandens nugeležinimo filtrai (kitaip – geležies šalinimo filtrai) – itin efektyvūs: jie pašalina ne tik geležies, bet ir mangano junginius, mechanines priemaišas ir sieros vandenilį (elementą, kuris vandeniui suteikia panašų į supuvusio kiaušinio kvapą).

Vandens minkštinimo filtrai

Per kietas, druskingas vanduo – dar viena opi problema, ypač vartojant šulinių ir gręžinių vandenį. Vandens minkštinimo filtrai paprastai naudojami siekiant pašalinti kalkių (kalcio) perteklių, saugant buitinę techniką (ypač jos kaitinimo elementus), prietaisus, vonios plyteles ir kt. nuo kalkių apnašų susidarymo. Dėl kalkių nuosėdų trumpėja prietaisų tarnavimo laikas, didėja elektros energijos sąnaudos, vartotojai patiria daugybę kitų nepatogumų.

Kalkėms šalinti paprastai naudojami vandens minkštinimo filtrai. Jie būna dviejų tipų – kasetiniai arba automatiniai. Rekomenduojame rinktis automatinius filtrus, kai visas minkštinimo procesas nuo A iki Z yra automatizuotas, o filtras savaime regeneruojasi priklausomai nuo suvartojamo vandens kiekio ir kietumo. Programos parenkamos į tai atsižvelgiant.

Atbulinio osmoso filtrai

Atbulinio osmoso filtrai (vadinamosios geriamojo vandens sistemos ar tiesiog osmosiniai geriamojo vandens filtrai) – viena inovatyviausių ir pažangiausių vandens valymo technologijų. Atbulinio osmoso filtrai naudojami siekiant pagerinti maistui bei gėrimui skirto vandens kokybę bei skonį.

Vanduo filtruojamas per specialias membranas, kurių poros – itin smulkios (poros dydis – vos 0,0001 mikrono), todėl vanduo išvalomas bene efektyviausiai, lyginant su kitais filtravimo metodais. Šios membranos atskiria vandens molekules nuo toksinų, teršalų ir įvairių dalelių, pašalindamos net iki 98 proc. elementų (pavyzdžiui, nitratus, nitritus, manganą, amonį, kitus sunkiuosius metalus). Šie filtrai turi ir mineralizavimo kasetes, praturtinančias vandens sudėtį.

Vandens filtrų parinkimas pagal vandens tyrimų rezultatus

Ką reikia žinoti apie vandens nugeležinimo filtrus ir jų parinkimą?

Vandens nugeležinimo sistemų komplektacijos gali būti įvairios, o tinkamas jų parinkimas priklauso nuo vandens parametrų. Pilnos komplektacijos nugeležinimo sistema šalina geležies kiekį iš vandens iki maždaug 5 mg/l., taip pat sistema šalina ir įvairias nuosėdas esančias vandenyje: manganą iki maždaug 0,5 mg/l, amonį iki maždaug 1 mg/l bei nemalonų vandens kvapą. Pasitaiko atvejų, kai vandenyje yra arseno, nugeležinimo sistemą galima modifikuoti, kad ji šalintų ir arseną, tačiau tik tuo atveju jei vandenyje nėra organikos (permanganato indekso).

Nugeležinimo filtrui reikalinga kanalizacija, kad atsiplovimo metu visus surinktus nešvarumus filtras galėtų pašalinti iš kolonų vidaus. Taip pat reikalingas vandens slėgis ne mažesnis bei 2 bar. Atsiplovimo ciklo metu sistema į kanalizaciją išleidžia apie 500 litrų vandens.

Ką reikia žinoti apie vandens minkštinimo filtrus ir jų parinkimą?

Pagrindinė vandens minkštinimo filtrų paskirtis yra šalinti kalkes iš vandens. Filtras gali visiškai pašalinti kietumą jei jis yra maždaug 8 mg/l, jei kietumas yra didesnis tuomet atsiranda tikimybė, kad kažkoks kiekis kalkių vandenyje liks.

Minkštinimo filtrus galima modikuoti keičiant jų užpildus. Šulinio vandenyje dažnai pasitaiko nitratų, tai į minkštinimo filtrą supylus antijonitinį užpildą jis kartu su kalkėmis pašalina ir nitratus. Tuo pačiu principu galima pašalinti ir organiką iš vandens, tačiau jos kiekis neturėtų būti labai didelis, maždaug iki 8-9 mg/l.

Minkštinimo filtrai taip pat šalina ir nedidelius kiekius geležies, priklausomai nuo užpildo:

Paprastas katijonitinis užpildas iki 0,6 mg/l geležies.

Ecomix užpildas iki 1,5 mg/l geležies.

Tai yra bendro pobūdžio informacija, kiekvienu  atveju rekomenduojama filtrų parinkimą aptarti su specialistais. Nes nevisai suprantant vandens tyrimų rezultatus, gali būti parinkta netinkama įranga, kuri nepateisins lūkesčių.

Jei norite gauti daugiau informacijos apie vandens kokybę, filtrus, jų įrengimo galimybes ir kt., Jus mielai pakonsultuos internetinės parduotuvės wfilters.lt komanda.

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lakpritis Gruodis

Naujos paskyros registravimas

Jau turite paskyrą?
Prisijunkite arba Atstatykite slaptažodį