Šulinių vandens kokybė: kokia ji ir kaip ją gerinti?

list In: Vandens kokybė On:

Kaip pagerinti šulinių vandens kokybę?

Skaičiuojama, kad apie ketvirtadalis gyventojų Lietuvoje naudoja vandenį iš šulinių. Nors Lietuvos vandens kokybė yra daug geresnė nei daugelyje Europos šalių, labai svarbu žinoti, koks yra šulinio vanduo, kad būtų galima ramiai tokį vandenį gerti ir naudoti maistui.

Bendra vandens kokybės situacija šalyje rodo, kad nors lietuviai drąsiai geria požeminį vandenį, kurio Lietuvoje yra pakankamai, ne visada vanduo yra švarus. Atliekant cheminius vandens tyrimus dažniausiai pastebimas padidėjęs mangano ir geležies kiekis. O tiriant šulinių vandenį dažnai tenka rasti vandens užterštumą nitratais, nitritais arba biologinėmis medžiagomis. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras skelbia, kad 2020 m. beveik ketvirtadalis (24 proc.) tirtų šulinių Lietuvoje neatitiko vandens kokybės reikalavimų.

Kaip užteršiamas šulinio vanduo?

Vanduo laikomas saugiu gerti tik tuomet, kai jis nėra užterštas parazitais, jame nėra mikroorganizmų ir kitų medžiagų, galinčių pakenkti žmogaus sveikatai. Pavojingiausias vandens užteršimas nitritais ir nitratais. Nes per didelį kiekį šių medžiagų turintis vanduo nepakeičia savo skonio, tačiau juo galima apsinuodyti. Nitritai ir nitratai iš vandens nepasišalina net jį verdant, paprasti buitiniai vandens filtrai šių medžiagų iš vandens taip pat negali išvalyti. Toks užterštas vanduo ypač pavojingas nėščioms moterims, naujagimiams ir senyvo amžiaus žmonėms.

Nuo nitratų ir nitritų šulinio vandenį galima apsaugoti įrengus vandens minkštinimo filtrus. Tokio tipo filtrai efektyviai pašalina nitratus iš vandens. Taip pat ir kalkes, susidariusias dėl kieto vandens. O tais atvejais, kai nitratų kiekis labai didelis, galima rinktis specialias geriamojo vandens sistemas, kurios mechaniškai išvalo vandenį. Pavyzdžiui, šiandien jau galima rinktis modernius nuo nitratų vandenį išvalančius filtrus, montuojamus tiesiai po kriaukle.

Dažniausiai vandens šulinio kokybė priklauso nuo jo įrengimo vietos, šulinio priežiūros ir aplinkos veiksnių. Pavyzdžiui, seni šuliniai kartais praleidžia vandenį pro ritinių sujungimo siūles, todėl į šulinį gali patekti dirvožemyje esančios medžiagos. Dažniausiai šuliniai užteršiami aplinkui naudojamomis trąšomis, taip pat gali būti, kad į šulinio vandenį patenka pūvančių augalų liekanų arba teršalų, esančių netoliese, kai šalia šulinio yra tualetas, tvartas.

Kaip išvalyti šulinį?

Jeigu norite apsaugoti savo sveikatą ir išlaikyti šulinyje švarų vandenį, reikia tinkamai jį prižiūrėti. Netgi naujus šulinius reguliariai reikia valyti. Pirmiausia, bent kartą į dvejus metus reikėtų išleisti visą šulinio vandenį tam, kad būtų galima išvalyti šulinio vidų. Reikia kruopščiai išvalyti visus šulinio ritinius iš vidaus, įsitikinti, kad neatsirado tarpų, kurie praleistų medžiagas iš dirvožemio. Jeigu tokių yra, juos reikėtų užtaisyti. Taip pat reikia įvertinti, ar sandarios yra ritinių tvirtinimo siūlės. Šulinio valymas turi būti atliekamas su specialiomis medžiagomis, kad šulinio vidus būtų tinkamai dezinfekuotas. Jeigu šulinys yra senas arba buvo seniai naudotas, prieš naudojant jį taip pat reikėtų išvalyti, o po to atlikti valymą kiekvienais metais.

Išvalius šulinį, gali būti atnaujintas arba keičiamas apatinis šulinio filtras. Tai yra filtro funkciją atliekantis žvyro ir šungito sluoksnis, kuris dėl ilgo naudojimo gali nebeatlikti savo funkcijos. Reguliariai gali tekti atnaujinti šias medžiagas. O tuomet turi būti užtikrinama vandens dezinfekcija. Ji gali būti atliekama tepant dezinfekcijai skirtą medžiagą ant šulinio ritinių vidinės pusės. Pavyzdžiui, tai gali būti vandens dezinfekavimui skirtas baliklio tirpalas, kurio dalis gali būti pilama ir į vandenį. Dezinfekuojamas vanduo turi būti vėl išpumpuojamas iš šulinio ir tik tuomet šulinį galima vėl užpildyti vandeniu, kuris jau bus švarus ir tinkamas gerti.

Kaip žinoti vandens kokybę?

Tam, kad būtumėte tikri, jog geriate švarų ir nekenksmingą vandenį, specialistai rekomenduoja reguliariai tirti geriamą vandenį, kad būtumėte tikri, jog jis yra švarus ir neužterštas. Geriausia, jeigu tyrimus atliktumėte kiekvienais metais. Kai kas rekomenduoja tai daryti ir du kartus per metus. Vandens tyrimus atlieka akredituotos laboratorijos.

Taip pat vandens tyrimas atliekamas tuomet, kai šeimoje laukiama pagausėjimo arba gimsta vaikelis. Visuomenės sveikatos centrams pranešama apie nėščias moteris arba naujagimius iki 6 mėnesių, kurių maistui naudojamas šulinio vanduo. Tam, kad būtų galima žinoti, jog vanduo švarus, tokiais atvejais atliekamas nemokamas cheminis vandens tyrimas. Gyventojams, norintiems pasinaudoti šia galimybe, reikia kreiptis į savo sveikatos priežiūros įstaigos gydančią šeimos gydytoją.



Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lakpritis Gruodis

Naujos paskyros registravimas

Jau turite paskyrą?
Prisijunkite arba Atstatykite slaptažodį