Vandens kokybė Lietuvoje: ką reikėtų žinoti?

list In: Vandens kokybė On:

Lietuvoje daugybė žmonių geria vandenį jo nefiltruodami, todėl labai svarbu yra žinoti, kokia yra vandens kokybė. Daugelis esame įpratę, kad mūsų šalyje vanduo yra lengvai išgaunamas ir dažnai geriamas tiesiai iš čiaupo. Tačiau pasitaiko atvejų, kai vanduo nėra toks kokybiškas ir jį reikia filtruoti. Dažniausiai tai priklauso nuo vandens sudėties.

Lietuvoje įstatymais yra numatyta, kokia vandens kokybė turėtų būti. Tai užtikrina patvirtintos Higienos normos, kurios nurodo, koks vanduo gali būti geriamas. Šie reikalavimai skirti ne tik valstybinėms institucijoms ir įstaigoms, taip pat paslaugų teikėjams, kurie siūlo maitinimo paslaugas ir visais kitais atvejais, kai klientai įstaigoje ar įmonėje turi galimybę atsigerti vandens. 

Pagal galiojančius teisės aktus, geriamasis vanduo yra tinkamas naudoti tais atvejais, kai atitinka šias sąlygas: kai jame nėra parazitų, mikroorganizmų, o esantis kitų medžiagų kiekis neviršija nustatytų normų; kai išgaunamas vanduo yra apsaugotas nuo aplinkos taršos; kai vanduo atitinka keliamus reikalavimus dėl toksinų ir cheminių medžiagų.

Kokios medžiagos gali būti ištirpusios vandenyje?

Kalkės

Tai ne ištirpusios medžiagos, bet jos rodo, kad vanduo yra kietas, o jame yra ištirpę daug magnio ir kalcio druskų. Kietas vanduo nėra pavojingas žmogaus sveikatai, tačiau dėl jo susidaro kalkės. Kalkės apneša mūsų namuose esančius įrenginius ir santechniką bei ją gadina. Todėl jeigu namuose yra kalkių, geriau pasirūpinti vandens minkštinimu.

Geležis

Geležis yra viena dažniausiai vandenyje aptinkamų medžiagų. Kai geležies kiekis viršija nustatytas normas, toks vanduo gali pakenkti žmogaus sveikatai. Jeigu geležies nėra daug, vandenį galima minkštinti specialiu filtru. Apie geležies perteklių vandenyje gali išduoti jo ruda spalva.

Manganas

Dažniausiai vanduo, kuriame yra mangano, turi nemalonų skonį ir kvapą. Taip pat galima pastebėti, kad ant santechnikos įrenginių formuojasi tamsios dėmės. Dažniausiai manganas, kaip ir sieros vandenilis, vandenyje aptinkamas kartu su geležimi, todėl tokius atveju geriausiai tinka specialūs nugeležinimo filtrai vandeniui išvalyti.

Amonis

Labai dažnai tais atvejais, kai giluminiame vandenyje aptinkama per daug geležies, kartu vandenyje aptinkamas ir ištirpęs amonis. Amonio kiekis vandenyje neturėtų viršyti 50 mg viename litre.

Arsenas

Sunkusis metalas, kuris kelia pavojų mūsų sveikatai, jeigu jo yra geriamajame vandenyje, nes sunkieji metalai, patekę į žmogaus organizmą, jame kaupiasi.

Nitritai ir nitratai

Tai žmogaus organizmui kenksmingos medžiagos, kurių neturėtų būti mūsų geriamajame vandenyje. Nes jo nepavyks išvalyti net ir verdant. Nitratai gali būti toksiški ir ypač veikia vaikus, senyvo amžiaus žmones, o taip pat tuos, kurie turi sveikatos problemų. Todėl tokį vandenį būtina valyti specialiais filtrais.

Sieros vandenilis

Apie tai, kad vandenyje yra sieros vandenilio, gali išduoti nemalonus vandens kvapas. Įprastai jis skleidžia pūvančių kiaušinių kvapą. Tai reiškia, kad vandenį reikėtų išvalyti nuo sieros vandenilio.

Kaip žinoti, kad vanduo geras?

Skaičiuojama, jog apie ketvirtadalis Lietuvos gyventojų naudoja vandenį iš šulinių arba gręžinių. Tokiu atveju labai svarbu, kokia yra išgaunamo vandens kokybė. Ne visi žino, kaip tai patikrinti. Lietuvoje akredituotos laboratorijos atlieka vandens kokybės tyrimus. Specialistai pataria tirti vandenį bent kartą į dvejus metus, o dar geriau – kiekvienais metais ar kas pusmetį. Kadangi vanduo nuolat keičiasi ir rodikliai, buvę prieš dvejus metus, šiandien jau gali būti pasikeitę.

Jeigu po atliktų tyrimų paaiškėjo, kad Jūsų geriamas vanduo yra kietas, jame viršytos leistinos geležies, mangano, arseno ar kitų priemaišų kiekis, reikėtų vandenį išvalyti. Tam galima rinktis specialius vandens filtrus, kurie užtikrins, kad iš čiaupo bėgantis vanduo būtų švarus ir nekenksmingas Jūsų sveikatai.

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lakpritis Gruodis

Naujos paskyros registravimas

Jau turite paskyrą?
Prisijunkite arba Atstatykite slaptažodį