Nuosavas namas ir geriamojo vandens tiekimas: ką svarbu žinoti?
Namai toli nuo miesto šurmulio – daugelio svajonės išsipildymas. Tačiau jei dar tik ketinate apsigyventi arba neseniai įsigijote namą kaimo vietovėje, pasiruoškite netikėtumams, kurių neišvengiamai pasitaikys.
Vienas didžiausių skirtumų tarp gyvenimo mieste ir regione – geriamojo vandens gavimo būdai.
Įsigiję namą rajone, toliau nuo miesto ribos, naudosite šulinio (arba gręžinio), o ne vandentiekio vandenį, todėl bus reikalingi vandens filtrai namui. Šulinio vandens atspalvis, skonis ir kvapas gali skirtis nuo centralizuotai tiekiamo vandens. Taip pat šulinių ir gręžinių vanduo dėl savo savybių gali nemaloniai nustebinti maudantis, valant namus ir skalbiant drabužius bei kitus tekstilės gaminius.
Naujausiais duomenimis [1], Lietuvoje šachtinių šulinių vandenį naudoja apie 700 tūkst. gyventojų. Taigi, jei naudojatės ar netrukus pradėsite naudoti šulinio vandenį, turite pasidomėti, kaip sumažinti pavojų sveikatai ir užtikrinti, kad jūsų šeima vartotų kokybišką geriamąjį vandenį.
Svarbu žinoti, kad jei turite šulinį, už jo vandens kokybę ir saugumą esate atsakingi patys. Šulnių vandenį visuomet reikia filtruoti ir minkštinti: tik tuomet jis tinkamas gerti, gaminti maistą, maudytis, skalbti, plauti indus ir t. t.
Taigi, ką svarbu turėti omenyje?
Šulinio vanduo gali būti užterštas, bet situaciją pakeis atbulinio osmoso filtrai
Dažniausiai pasitaikančios šulinio vandens problemos – estetinės, tačiau gali kilti ir daug rimtesnių keblumų. Ir nors požeminis vanduo užterštas kur kas mažiau nei paviršinis, šuliniai vis tiek nėra pakankamai švarūs.
Dėl natūralios taršos šuliniuose gali būti radono, arseno, kurie ištirpsta vandeniui tekant pro dirvožemį bei uolienas. Skirtinguose Lietuvos regionuose vanduo gali būti užterštas visa galybe kitų skirtingų mikroelementų, todėl visuomet reikia atlikti vandens tyrimus.
Geriausias būdas visiškai išvalyti šulinių vandenį – įsirengti atbulinio osmoso sistemą. Atbulinio osmoso filtrai iš vandens išvalo įvairius mikroelementus, sunkiuosius metalus, bakterijas, tad į namus tiekiamas puikaus skonio vanduo, tinkamas gerti ir maistui ruošti. Negana to, jis teka tiesiai iš virtuvėje įrengto čiaupo – patogiau nebūna!
Šulinio vanduo tiekiamas iš gelmių
Šulinio vanduo – požeminis nevalytas vanduo. Šuliniai įrengiami gręžiant, iki kol pasiekiamas vandeningasis laidžių uolienų sluoksnis. Tada įrengiamas vandens siurblys, tiekiantis vandenį iš šulinio į namus.
Požeminį geriamąjį vandenį pasiekti nesunku, tačiau iš esmės tai yra lietaus vanduo, prasiskverbęs per dirvą, tad keliaudamas per gruntą jis sugeria ir daugybę įvairių elementų, ne tik nešvarumų. Taigi, vietoje „vanduo“ reikia sakyti „vanduo su priemaišomis“.
Šulinio vanduo įprastai yra kietas
Vanduo – bene geriausias tirpiklis, o požeminiame vandenyje aptinkama organinių medžiagų, mineralų, kurių paprastai randama ir požeminėse uolienose. Kietas vanduo yra dėl jame ištirpusių kalcio ir magnio mineralų.
Taigi jei gyvenate ne regione, kuriame šių mineralų natūraliai yra mažiau, tikėtina, jums reikės vandens minkštinimo filtro.
· Jei dar tik statotės namą ir žinote, kad negalėsite prisijungti prie miesto vandentiekio, būtinai įsienkite vandens minkštinimo sistemą.
· Jei perkate jau pastatytą namą, jame jau gali būti įrengti filtrai, tačiau jie gali veikti neefektyviai, todėl įrangą teks atnaujinti ar net pakeisti nauja.
Šulinio vanduo gali būti nemalonaus kvapo ir palikti dėmes
Lankydamiesi sodybose galite ant praustuvų, vonių, klozetų paviršiaus pastebėti dėmių. Kai kurios jų – kalkių nuosėdos, tačiau bene sunkiausia pašalinti dėmes, susiformuojančias dėl didelio geležies vandenyje kiekio.
Geležis vandenyje iš esmės nėra pavojingas mikroelementas, tačiau ji pakeičia vandens atspalvį ir skonį, o ant santechnikos prietaisų paviršių palieka negražias apelsinų atspalvio dėmes, kurias itin sunku pašalinti. Ir nors internete galima rasti nemažai patarimų ir gudrybių, kaip šias dėmes pašalinti, bene vienintelis būdas jų apskritai atsikratyti – kokybiški vandens filtrai. Beje, jie kartu padeda iš vandens pašalinti supuvusio kiaušinio kvapą.
Šulinio vanduo turėtų būti tikrinamas bent kartą per metus
Šulinių vandens kokybė nuolatos kinta. Tad geriausias būdas apsaugoti savo šeimą – reguliariai atlikti vandens sudėties ir kokybės tyrimus. Lietuvoje dažniausiai tiriama, ar šulinių vandenyje nėra arseno, geležies, mangano, nitratų, nitritų ir bet kokios rūšies lakiųjų organinių junginių. Taip pat papildomai reikėtų tirti, ar vandenyje nėra E. coli ir kitų kaliforminių bakterijų. Tik taip įsitikinsite, kad vanduo jūsų namuose yra saugus vartoti.
Vandens tyrimus rekomenduojama atlikti 1–2 kartus per metus. Tačiau jei pastebėjote, kad vandens išvaizda, kvapas, skonis ir kt. pakito, nors tyrimai atlikti visai neseniai, verta atlikti pakartotinį šulinio vandens tyrimą.
Beje, tokiu atveju galima įsigyti testus, kuriuos galėsite atlikti patys, tik pirmiausia pasidomėkite, kokią taršą nustato testas – ne visi jie yra vienodi. Be to, tokio tipo testai niekada nebus 100 proc. tikslūs – tik preliminariai žinosite, ar vandens kokybė pakito.
Namas su šuliniu: ko dar reikėtų nepamiršti?
· Jei netoli sodybos yra stambesnių ūkių, vykdoma pramoninė veikla, pasidomėkite, ar tai negalėjo padaryti neigiamos įtakos šulinio vandens kokybei.
· Kokia šulinio būklė, kiek vandens išgaunama, kaip šiuo metu filtruojamas šulinio vanduo, pasidomėkite, kokie darbai buvo atlikti (pavyzdžiui, šulinio gilinimas, valymas ar pan.) ir kt.
Jei kaimynas kitapus kelio tvirtina, kad jo šulinio vandens kokybė – nepriekaištinga, tai dar nereiškia, kad ir jūsų sklype bus tokios pat kokybės vanduo ir jo kokybės tirti neverta. Požeminio vandens kokybė dažnai kinta, tad galite susidurti su įvairiomis problemomis.
Toje pačioje kategorijoje
- Vandens valymas: sužinokite kelis neįtikėtinus būdus, kaip pagerinti vandens kokybę be filtrų
- Vandens filtravimo indas (ąsotis) ar vandentiekyje montuojamas geriamojo vandens filtras: ką pasirinkti?
- 5 dažnai naudojami vandens filtrų priedai, praversiantys ir jūsų namuose
- Vandens filtras ant čiaupo ar po kriaukle montuojamas vandens filtras: ką pasirinkti?
- Vandens filtrų kaina: ką svarbu žinoti renkantis filtrus?