Vandens valymas: sužinokite kelis neįtikėtinus būdus, kaip pagerinti vandens kokybę be filtrų
Nėra nieko paprasčiau, nei aprūpinti namų ūkį švariu geriamuoju vandeniu: tam galima susimontuoti profesionalius vandens filtrus, įsigyti vandens buteliukuose ir kt. Vandens valymo bei filtravimo metodų yra ne vienas, o visa galybė, o kurį pasirinksite, priklausys tik nuo jūsų. Metodo pasirinkimą dažniausiai lemia:
· Vandens kokybei keliamai reikalavimai.
· Jūsų biudžetas.
· Jūsų noras įdėti mažiau / daugiau pastangų.
· Vandens šaltinio tipas ir kokybė.
Gana plačiai paplitęs geriamojo vandens filtravimo būdas – kasetiniai vandens filtrai, skirti specialiems filtravimo ąsočiams. Tiek pačius filtrus, tiek ir jų kasečių galima įsigyti daugelyje prekybos centrų ir internetu. Juos galima pasirinkti atsižvelgiant į kiekvienos šeimos poreikius. Dar gana populiarūs – po plautuve montuojami (taip pat ir atbulinio osmoso) vandens filtrai, iš kurių nemaža dalis tiesiogiai sujungiami su virtuvės maišytuvu. Šulinių ir gręžinių savininkai renkasi vandens nugeležinimo ir minkštinimo filtrus.
Tačiau kokius vandens filtravimo metodus galite pasitelkti, kai esate ne namuose?
Vandens valymas – tai ir gausybė „pasidaryk pats“ metodų, padedančių filtruoti, dezinfekuoti ir išvalyti vandenį. Jie gali būti naudingi išskirtiniais atvejais, kai esate gamtoje, svečiuojatės sodybose, soduose, kur naudojamas šulinio vanduo, esate išvykę svetur ir t. t.
Vandens virinimas
Atminkite: bent 1 min. pavirintą vandenį jau yra saugu gerti. Jei išėjus į kalnų žygį, esant apie 2000 m aukštyje netikėtai baigėsi geriamasis vanduo ir turite galimybę jį pavirinti, tai darykite ne trumpiau nei 3 min.
Viešėdami užsienyje laikykitės rekomendacijos nevartoti vandens tiesiai iš čiaupo.
Vandens virinimas padeda išvengti infekcinių ligų: šis teiginys patvirtintas moksliniais tyrimais.
Vandenį dezinfekuojančios tabletės
Įprastai į jų sudėtį įeina:
· natrio dichlorizocianuratas;
· chloro dioksidas arba sidabro chloras;
· jodas ir kt.
Specialios dezinfekuojančios tabletės padeda išvalyti bet kokį vandenį (upių, upelių, ežerų ar net balų) ir paverčia jį geriamu. Paprastai reakcijos laikas – apie 30 min., t. y. įmetus tabletę vanduo bus tinkamas vartoti po pusės valandos. Paprastai vienos tabletės užtenka 1 litrui vandens išvalyti. Norint paruošti vandenį maistui, reikėtų vadovautis ant pakuotės pateiktomis instrukcijomis.
Vandens valymas ultravioletiniais spinduliais
Nors ir skamba neįtikėtinai, vandenį išvalyti ar bent kiek pagerinti jo kokybę gali UV spinduliai. Šiuo atveju reikės įpilti vandens į skaidrų indą ir palikti saulėkaitoje. Toks metodas, teigiama, pažeidžia mikrobų DNR, dezinfekuoja vandenį pašalinant bakterijas, virusus ir kitus patogeninius mikroorganizmus. Norite vandens valymo procesą pagreitinti? Tuomet įpilkite žaliųjų citrinų sulčių[1].
Tiesa, daugeliui tai neatrodo patikimas vandens valymo metodas.
Aktyvintoji anglis
Aktyvintoji anglis gali absorbuoti toksiškus junginius, padėti pašalinti vandens kvapą ir mikrobus, sumažinti fluoro ir sunkiųjų metalų kiekį vandenyje. Anglis plačiai naudojama ir gaminant daugelio tipų profesionalius vandens filtrus. Tačiau svarbu įsidėmėti, kad anglis nėra visagalė: ji neįveiks bakterijų, virusų ir mineralų, aptinkamų kietame vandenyje.
Norėdami vandenį filtruoti šiuo būdu, įdėkite kelis anglies gabalėlius į švarią kojinę ar medžiaginį maišelį ir turinį užpilkite vandeniu.
Vandens filtrai, įmontuoti gertuvėse ir kituose mobiliuose rezervuaruose
Šių filtrų taip pat galima įsigyti parduotuvėse. Jie gali būti vienkartiniai, skirti keliems valymo ciklams arba daugkartinio naudojimo. Jų paskirtis – iš vandens pašalinti mikrobus ir bakterijas.
Paprastai galima įsigyti kelių tipų vietinio filtravimo produktų:
· vandens sifonai;
· specialus filtravimo šiaudelis arba gertuvė su integruotu filtru;
· suslėgti filtrai maišeliuose;
· vandens filtras-ąsotis ir kt.
Pačių pasigaminti filtrai iš natūralių medžiagų
Nors skamba neįtikėtinai, galima pasigaminti savadarbį filtrą, padedantį pašalinti iš vandens mechanines daleles ir kvapą. Tam pasitarnauja žvyro, smėlio ir aktyvintosios anglies mišinys.
Vandens valymas vaisių žievelėmis
Norėdami išvalyti vandenį, kai kuriose šalyse atokių kaimų gyventojai naudoja net vaisių, pavyzdžiui, obuolių, žieveles. Tačiau kol kas šio vandens valymo metodo saugumo ir veiksmingumo tyrimai dar neatlikti, todėl prireikus geriau išbandyti kitus aptartus vandens valymo būdus.
Ar „pasidaryk pats“ tipo filtrai yra veiksmingi?
Vandenį virinant, naudojant jį dezinfekuojančias tabletes galima pašalinti tik tam tikras bakterijas, tačiau neįveiksite chloro, sunkiųjų metalų (pavyzdžiui, švino), cheminių teršalų (pavyzdžiui, pesticidų), paprasčiausių nuosėdų, atliekų dalelių.
Kitaip tariant, joks paprastas buitinis filtras neužtikrins 100 proc. rezultato. Jį naudodami vis galvosite, ar vanduo – pakankamai švarus, ar nepakenksite savo ir artimųjų sveikatai. Juk kai kurie filtrai padės atsikratyti tik mechaninių priemaišų, kiti padės iš vandens pašalinti mikrobus ir teršalus.
Tad kelionėse vis tik geriausia rinktis vandenį iš buteliukų, o namuose, užuot vandenį virinus ar bandant išvalyti kitais būdais, kurie irgi kainuoja, geriau iškart rinktis profesionalius vandens filtrus. Wfilters.lt komanda atliks vandens tyrimus ir pagal juos rekomenduos tinkamiausią filtravimo būdą, pasirūpins reguliaria ir savalaike vandens filtrų priežiūra, kad jums dėl nieko nereikėtų rūpintis. Vandens valymas dar niekada buvo toks paprastas.
Kodėl reikėtų vartoti tik valytą vandenį?
Mes negalime žinoti ir kontroliuoti, kas nutinka geriamajam vandeniui jau keliaujant vamzdynais į mūsų namus. Vien tai, kad vanduo – vandentiekio, dar nereiškia, kad jis bus geras. Vandens valymo metodai, naudojami filtrai šiek tiek skiriasi, priklausomai nuo savivaldybės.
Net ir vandentiekio vandenyje gali būti aptinkama švino, gręžinių vandenyje – arseno, jau nė neminint kitų tipinių problemų (vandens kietumas, nemalonus, kvapas, dezinfekavimui naudojamas chloras ir kt.). Šulinių ir gręžinių vandens sudėtyje apskritai aptinkama daugybė medžiagų, kurių čia neturėtų būti, tad vienos ar kitos rūšies filtrai tampa neišvengiamybe, nebent esate nusiteikę nuolat pirkti vandenį buteliukuose. Palengvinkite savo kasdienybę – rinkitės vandens filtrus.
Toje pačioje kategorijoje
- Vandens filtravimo indas (ąsotis) ar vandentiekyje montuojamas geriamojo vandens filtras: ką pasirinkti?
- 5 dažnai naudojami vandens filtrų priedai, praversiantys ir jūsų namuose
- Vandens filtras ant čiaupo ar po kriaukle montuojamas vandens filtras: ką pasirinkti?
- Vandens filtrų kaina: ką svarbu žinoti renkantis filtrus?
- Vandens filtrai dušui: kodėl verta juos įsirengti?