Vandens filtrai namui: ką svarbu žinoti prieš įsirengiant naują būstą?

list In: Vandens kokybė On:

Namuose vandenį naudojame kasdien. Iš virtuvės čiaupo nuolat pripildome el. virdulį, plauname daržoves ir vaisius, skalbimo mašinoje skalbiame drabužius ir namų tekstilę, indaplovėje – indus, naudojame vandenį vonioje ir lauke. Taigi, vanduo yra svarbus mūsų kasdieniame gyvenime ir be jo negalime išsiversti. Kadangi be vandens išsverti neįmanoma, verta pasidomėti jo kokybe ir pasistengti vartoti kuo geresnį vandenį. Tai gali užtikrinti tik sertifikuoti, patikimi bei ilgai tarnaujantys vandens filtrai.

Apie vandens filtrus verta pagalvoti ir nusprendus statytis nuosavą namą. Namo projektavimas ir statybų pradžia – įdomus, tačiau kartu ir ypač įtemptas laikas, nes vienu metu reikia priimti daugybę sprendimų. Dažnai besistatantys namus žmonės pamiršta apie viso namo vandens filtravimo sistemą, o po to gailisi, nes viską įrengti dar iki apdailos etapo – kur kas paprasčiau ir pigiau.

Būtent dėl to nusprendus statyti namą rekomenduojama pasitarti su santechnikais, vandens filtrus įrengiančių įmonių atstovais, galbūt savo žiniomis, kurioje patalpoje patogiausia įrengti viso namo vandens filtravimo sistemą, pasidalins architektai ir statybininkai.

Vandens filtrai namui: apie ką reikėtų pagalvoti projektuojat ar renovuojant statinius?

Statant naują namą, kotedžą ir kt. vanduo tiekiamas iš trijų pagrindinių šaltinių:

Gręžinio vanduo

Gręžinių vandenyje dažnai galima aptikti geležies, kalkių priemaišų, vanduo neretai skleidžia nemalonų kvapą.

Šulinio vanduo

 Šulinių vandenyje dažnai aptinkama nitratų, nitritų, kalkių, dėl kurių vanduo yra kietas, organinių junginių, taip pat mechaninių priemaišų.

Miesto vandentiekio vanduo

Labai dažnai diskutuojama, ar reikia valyti vandentiekio vandenį, todėl apie tai verta padiskutuoti išsamiau.

Ar vandens filtravimo sistemos prireiks ir naudojant vandentiekio vandenį?

Centralizuotai Lietuvoje tiekiamas vanduo – pakankamai geros kokybės, o pastaraisiais metais didžiosios savivaldybės nemažai investavo į geriamojo vandens tyrimus bei profesionalius filtrus. Tačiau kai kuriuose regionuose, ypač mažesniuose, vandens kokybė vis dar nėra gera. Vandentiekio vandens kokybė jų vandenvietėse tiriama nereguliariai, o atsakingos institucijos per mažai dėmesio skiria vandens tiekėjų kontrolei.

Tyrimai parodė, kad kenksmingi vandenyje esantys teršalai neigiamą poveikį sveikatai sukelia palaipsniui ir yra siejami su daugybe sveikatos problemų. Spaudoje buvo pasirodę pranešimų, kad net ir centralizuotai tiekiamame vandenyje buvo aptikta arseno bei gyvsidabrio, dažnai nustatomi ir didesni geležies kiekiai.

Tačiau bene dažniausiai įvardijamos šios dvi problemos, pasitaikančios net ir gerai išvalytame vandentiekio vandenyje:

1.      Vandens kietumas. Paprastai miesto vandentiekio vanduo būna kietas, todėl siekiant išvengti prietaisų kalkėjimo patariama įsirengti vandens minkštinimo filtrus.

2.      Chloro pėdsakai. Miestų vandentiekio geriamojo vandens dezinfekavimui plačiai naudojamas chloras. Tai toksiška cheminė medžiaga, kenkianti ne tik mūsų sveikatai, bet ir grožiui – odai bei plaukams. Kai prausiamės po dušu, atsiveria odos poros, per kurias chloras su vandens garais prasiskverbia į mūsų organizmą. Bet kokį chloro kiekį pašalins viso namo anglies filtras.

Taigi, dėl visų minėtųjų priežasčių net ir vandentiekio vandenį reikia reguliariai tirti bei sumontuoti tinkamus vandens filtrus.

Kodėl būtina planuoti, kur namuose bus įrengiami vandens filtrai?

Apie vandens kokybę neretai pagalvojama tik įsikėlus į naujus namus bei pajutus, kad vanduo nemaloniai kvepia, turi nemalonų skonį ar atspalvį. Tačiau tai – klaidingas sprendimas, nes nenumačius, kur bus montuojami vandens filtrai, vėliau gali tekti rinktis tik galimus, bet ne racionaliausius ir tinkamiausius jūsų atveju sprendimus, gadinti apdailą. Visa tai susiję su papildomomis išlaidomis ir papildomais darbais.

Numatant vandens filtrų montavimo vietą verta pagalvoti apie:

·        elektros instaliaciją: filtrams reikia 220 V elektros įvado. Iškart įrenkite rozetę;

·        kanalizaciją ten, kur bus montuojama vandens filtravimo sistema, arba nubėgimo trapą (pagal poreikį);

·        vamzdynus, filtrams prijungti reikalingus elementus ir kt., pavyzdžiui, kur ir kokie vamzdžiai bus tiesiami, koks bus įvadinio vandens vamzdžio diametras ir t. t.

Kokius darbus galima atlikti iš anksto, dar tik planuojant įsirengti filtrus?

·        Pagalvoti, kokie kiekiai vandens preliminariai bus suvartojami (tai priklauso nuo daugelio aplinkybių, pavyzdžiu, šeimos sudėties, gyvenimo būdo ir t. t.).

·        Numatyti vietą vandens filtrams. Profesionalūs vandens filtrai užima nemažai vietos, todėl reikia numatyti, kur patogiausia juos sumontuoti.

·        Atlikti vandens tyrimus. Jeigu į namus jau atvestas vanduo arba sklype yra vandens šaltinis, iš kurio į namus bus tiekiamas vanduo buičiai ir maisto ruošai, reikėtų atlikti vandens tyrimus. Pagal juos vandens filtrus montuojančios įmonės pasiūlys galimus sprendimus, tad preliminariai žinosite, kiek investicijų reikės.

Kur patogiausia įsirengti vandens filtrus?

Katilinė. Labai dažnai filtrai įrengiami katilinėje ar kitoje techninėje namų patalpoje. Filtrai įprastai montuojami po dujiniu katilu.

Vandens filtrai sumontuoti namo katilinėje

Skalbykla. Jeigu namuose yra skalbykla, vandens filtrus galima sumontuoti ir šioje patalpoje.

Garažas. Užsienyje populiaru vandens filtrus montuoti garažuose, tačiau Lietuvoje ši praktika nėra plačiai paplitusi.

Virtuvinė spintelė. Geriamajam vandeniui ruošti virtuvinėje spintelėje po plautuve galima sumontuoti kompaktiškus vandens filtrus.

Populiariausi vandens filtrai namui

Automatiniai vandens nugeležinimo filtrai

Jie pašalina iš vandens geležį, arseną, amonį, manganą, panaikina supuvusio kiaušinio kvapą.

Vandens nugeležinimo filtrai

Automatiniai vandens minkštinimo filtrai

Jie skirti vandeniui minkštinti bei jo kokybei pagerinti. Tiesa, prieš montuojant minkštinimo filtrus reikia įrengti nugeležinimo, mechaninius ir anglies filtrus. Vandens minkštinimo filtrus galima modifikuoti pagal klientų poreikius, tad jie iš vandens gali pašalinti nitratus, nitritus, geležį, manganą, organinius junginius.

vandens-minkstinimo-filtras-2.jpg

Automatiniai mechaniniai vandens filtrai

Jie iš vandens pašalins smėlį, dumblą, žemes bei kitas daleles. Mechaniniai filtrai dažnai montuojami pirmiausia.

Automatiniai anglies filtrai

Šie filtrai sulaiko cheminius junginius bei pagerina vandens kvapą, skonį bei spalvą, gali dalinai pašalinti arseną. Tai dar vienas pirminio valymo filtras.

Kasetiniai vandens filtrai

Pastarieji tinka gyvenamiesiems namams, sodyboms ar kitiems objektams, kuriuose sudėtinga įrengti automatinius vandens filtrus, kur nėra elektros / kanalizacijos instaliacijos. Keičiami filtravimo elementai individualiai gali būti pritaikomi pagal kliento poreikius. Šių filtrų elementus vidutiniškai reikia keisti kas 6 mėn.

Viso namo filtravimo sistemų nauda

Vandens filtravimo sistemos gali išspręsti daugybę problemų: nuo vandens kokybės ir skonio pagerinimo iki vamzdžių bei buitinių prietaisų efektyvesnio veikimo. Negana to, tyras vanduo nekelia grėsmės mūsų sveikatai. Įsirengus vandens filtrus ant čiaupų, praustuvų, plautuvių, dušo galvučių, vonių, dušo kabinų sienelių ir kitur nesikaupia kalkių nuosėdos, taigi lengviau prižiūrėti namus, sumažėja prietaisų, turinčių vandens kaitinimo elementus, elektros energijos sąnaudos.

Taigi, vandens filtrų naudą galima susisteminti į šiuos 3 punktus:

1.      Išvengiama neigiamo poveikio sveikatai / visam organizmui. Pagerėja vandens kokybė, kvapas ir skonis – kasdien vartosite nuo teršalų, mechaninių dalelių ir kitokių priemaišų visiškai išvalytą vandenį. Pirmasis požymis, kad vanduo tinkamai išvalytas – jo skaidrumas.

2.      Sveikesnė oda ir plaukai. Automatiniai vandens minkštinimo filtrai yra labai efektyvūs mažinant kalkių apnašų susidarymą. Juos įsirengę galėsite džiaugtis sveikesne oda, žvilgančiais plaukais.

3.      Pailgėja buitinių prietaisų, santechnikos tarnavimo laikas ir kt. Viso namo vandens filtrai puikiai saugo nuo įvairių vandenyje esančių priemaišų neigiamo poveikio. Dėl storo kalkių nuosėdų sluoksnio visi vandenį naudojantys prietaisai veikia ne taip efektyviai, dažniau pasitaiko gedimų, o jei pastebėjote oranžines dėmes, turėtumėte žinoti, kad jos galėjo atsirasti dėl geležies vandenyje pertekliaus. Mechaniniai filtrai neleidžia vamzdynuose kauptis nuosėdoms – smėliui ar dumblui. Negana to, nesikaupiant įvairioms apnašoms lengviau valyti namus, skalbiant švariame vandenyje ilgiau tarnauja drabužiai ir tekstilė.

Ar verta vandens filtrus įsirengti patiems?

Teoriškai daug darbų įvairiuose namo statybos ir įrengimo etapuose gali atlikti ir patys savininkai, tačiau tam reikia labai daug žinių, laiko ir darbo: viską reikia profesionaliai suplanuoti ir sumontuoti.

Taigi kur kas racionaliau namų vandens filtravimo sistemų montavimą patikėti profesionalams: jie, atsižvelgę į vandens tyrimų rezultatus ir įvertinę suvartojamo vandens kiekį, parinks tinkamus vandens filtrus, sistema veiks efektyviai, visi filtravimo elementai bus keičiami laiku, be to, išvengsite įvairių problemų, pavyzdžiui, vandens nuotėkio.

Apibendrinant, viską gerai apgalvoję, nepasitarę su specialistais neskubėdami atlikti apdailos darbų, investuodami į profesionalią ir kokybišką viso namo vandens filtravimo sistemą visoms savo reikmėms naudosite vandenį, kuris yra švaresnis ir sveikesnis. Be to, sutaupysite ir laiko, ir pinigų.

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lakpritis Gruodis

Naujos paskyros registravimas

Jau turite paskyrą?
Prisijunkite arba Atstatykite slaptažodį