Vandens filtrai butui: ar jie tikrai reikalingi?
Lietuvoje viešai tiekiamą vandenį naudoja per 75 proc. namų ūkių. Nemažai iš jų – daugiabučių gyventojai. Nors butuose dažniausiai tiekiamas vandentiekio vanduo, tai dar nereiškia, kad jis bus visiškai kokybiškas ir saugus vartoti. Todėl vis dažniau klientus domina vandens filtrai butui.
Jei esate buto savininkas, galite įsigyti daugelį rūšių kompaktiškų filtrų. Kur kas sudėtingiau nuomininkams, kurie nori naudoti kokybišką vandenį: nemažai filtrų tvirtinami gręžiant, todėl buto šeimininkams šie pokyčiai gali nepatikti. Be to, vandens filtrai butui gali kainuoti net kelis šimtus eurų, tad kas juos turėtų sumontuoti: buto šeimininkas ar nuomininkas? Vis tik galima rasti abiem pusėms palankių sprendimų.
Taigi, kodėl butuose verta sumontuoti vandens filtrus bei į ką atkreipti dėmesį juos renkantis?
Vandens filtrai butui: kokias funkcijas jie turėtų atlikti?
Kenksmingų medžiagų šalinimas
Svariausias kriterijus, į kurį turėtumėte atkreipti dėmesį rinkdamiesi vandens filtrą – efektyvumas šalinant kenksmingas medžiagas. Labai dažnai vandentiekio sistemos yra suprojektuotos ir nutiestos prieš kelis dešimtmečius, ir visai nesvarbu, kad namo ar buto vamzdynas yra pakeistas. Vanduo teka daugybę kilometrų, todėl jo kokybė priklauso nuo visos vandentiekio sistemos būklės. Dėl to žmonės geria vandenį, kuriame aptinkama chemikalų ir kitų medžiagų, keliančių realią grėsmę sveikatai.
Informacija apie vandens kokybę šalies miestuose teikiama vandens tiekėjų interneto svetainėse. Vartotojams svarbu žinoti, kad vanduo turi atitikti Lietuvos higienos normos HN24:2017 nustatytus reikalavimus. Tiekėjai reguliariai vykdo vandens stebėseną ir kontrolę: iš vandens vartojimo vietų nuolat imami mėginiai, kurie tiriami laboratorijose. Pavyzdžiui, Vilniaus mieste kasmet paimama apie 8 tūkst. vandens mėginių bei analizuojama per 50 skirtingų vandens kokybės rodiklių. Tačiau nors dauguma mėginių atitinka higienos normos reikalavimus, vartotojai ne visuomet yra patenkinti vandens kokybe.
Todėl prieš imantis veiksmų labai svarbu vandenį ištirti, o jau po to pasirinkti tinkamus vandens filtrus: svarbu žinoti, kad jų našumas skiriasi.
Vandens skonio ir kvapo šalinimas
Pastaruoju metu iš čiaupo dažnai teka pakitusio skonio ir kvapo vanduo. Taip nutinka dėl ištirpusių medžiagų, pakeičiančių centralizuotai tiekiamo vandens savybes. Taip pat, kaip jau minėta, vandens skonis ir aromatas gali pakisti dėl sąlyčio su senais vamzdžiais.
Jei atlikus vandens tyrimus rastos medžiagos neviršija leistinų normų ir tiesiog norite pagerinti vandens skonį bei kvapą, ieškokite anglies filtrų: aktyvuota anglis – labai efektyvi medžiaga, šalinanti blogą vandens skonį ir kvapą. Gali užtekti paprasčiausių kasetinių filtrų.
Vandens minkštinimas
Naudojantieji vandentiekio vandenį bene dažniausiai skundžiasi, kad vanduo yra kietas. Tai pastebėti – gana paprasta: kalkių nuosėdos matomos ant buitinių prietaisų, santechnikos gaminių, kalkėtas vanduo sausina odą ir plaukus ir kt. Todėl butuose dažniausiai montuojami kompaktiški vandens minkštinimo filtrai. Wfilters butų savininkams rekomenduoja šiuos du filtrus:
· COMFORT – A – nors kompaktiškas, tačiau itin našus, lengvai montuojamas prie buto vandens įvado. Filtras prasiplovimo stadijoms sunaudoja žymiai mažiau druskos. Plovimo metu panaudojama atvirkštinė vandens srovė.
· COMFORT – A MINI – tai naujosios kartos vandens minkštinimo filtras, turintis diskinį keraminį valdymo vožtuvą. Filtrą užprogramuoti paprasta net ir specialių žinių neturintiems vartotojams.
Į ką atkreipti dėmesį renkantis vandens filtrus butui?
Patogumas
Vandens filtrai butui turi atitikti du esminius kriterijus: būti paprasti ir lengvai montuojami. Gyvenant bute, ypač nuomojamame, geriau paieškoti vandens filtrų, kuriuos įrengiant nereikėtų gręžti skylių ar naudoti kitų nuolatinio montavimo komponentų. Taip pat gyvenantiems nuomojamame bute reikėtų pagalvoti ir apie tai, kiek ilgai jie ketina gyventi būtent šiame bute. Geriau rinktis filtrus, kuriuos galėsite lengvai išmontuoti ir pasiimti kraustydamiesi į kitus namus.
Vandens filtrų kaina
Priklausomai nuo pasirinktų filtrų kaina gali būti ir labai nedidelė, ir aukštesnė, tačiau paprastai pirkdami vandenį buteliuose ar užsisakydami geriamąjį vandenį didelėse talpose išleistumėte daugiau. Be to, reikia turėti omenyje patogumą (nereikės pirkti butelių) ir draugiškumą gamtai (nors plastikas perdirbamas, visuomenė visais įmanomais būdais raginama mažinti plastiko naudojimą).
Taip pat verta atkreipti dėmesį į vandens filtrų priežiūros išlaidas, kurios tikrai nėra didelės. Jei norite sužinoti, kiek preliminariai kainuos filtrų eksploatavimas, susisiekite su Wfilters komanda. Taip pat klientus mielai pakonsultuosime, kurie vandens filtrai butui – patys tinkamiausi.
Toje pačioje kategorijoje
- Vandens valymas: sužinokite kelis neįtikėtinus būdus, kaip pagerinti vandens kokybę be filtrų
- Vandens filtravimo indas (ąsotis) ar vandentiekyje montuojamas geriamojo vandens filtras: ką pasirinkti?
- 5 dažnai naudojami vandens filtrų priedai, praversiantys ir jūsų namuose
- Vandens filtras ant čiaupo ar po kriaukle montuojamas vandens filtras: ką pasirinkti?
- Vandens filtrų kaina: ką svarbu žinoti renkantis filtrus?