Vandens filtrai gręžiniams: ką svarbu žinoti apie vandens kokybę?

list In: Vandens kokybė On:

Besinaudojantys tiek šulinių, tiek gręžinių vandeniu vartotojai nuolatos nerimauja, ar jų vartojamas vanduo yra tinkamas maistui ir nepakenks sveikatai. Taigi, nė nereikia minėti, kad reikia reguliariai atlikti vandens tyrimus ir išsiaiškinti, kokia iš tiesų jo sudėtis bei ar vanduo saugus.

Tyrimais atkleista, kad gręžinių vanduo – pakankamai geros kokybės, tačiau viena didžiausių problemų – labai didelis geležies kiekis jame. Tokius duomenis pateikė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, reguliariai kaupianti informaciją apie vartotojų gręžinių ir šulinių vandens kokybę.

Tad kokių mikroelementų dažniausiai aptinkama gręžinių vandenyje ir kaip juos efektyviai išvalyti?

Gręžinių vandens kokybė: ką rodo statistika?

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Vilniaus skyrius, norėdamas pateikti duomenis apie gręžinių vandens kokybę, 2019 metais vykdė didelio masto tyrimą. Jo metu gauti tokie duomenys:

·        net 42 proc. visų tirtų mėginių nustatymas geležies perteklius;

·        39 proc. gręžinių fiksuotas ir mangano perteklius;

·        3 proc. šulinių fiksuoti normas viršijantys arseno kiekiai.

Taip pat tam tikruose regionuose užfiksuotas ir kitų medžiagų perteklius: pavyzdžiui, Šiaulių apskrityje 12 proc. tirtų mėginių nustatyta didesnė boro koncentracija, taip pat maždaug 5 proc. gręžinių rastas fluorido perteklius.

Negana to, nustatyta, kad gręžinių vanduo maždaug 7 proc. tirtų gręžinių buvo netinkamo pH, t. y. terpė – per daug rūgštinė. Tai rodo, kad gręžinių vanduo galėjo būti per intensyviai valomas: kuo daugiau mikroelementų iš vandens pašalinama, tuo rūgštesnis jis tampa, todėl tinka buities prietaisams, bet ne maistui. Žmogaus organizmui palankesnis – šarminis vanduo, kurio pH – bent 7 ir didesnis. Taigi reikia atkreipti dėmesį, kad kokybiški vandens filtrai gręžiniams padeda subalansuoti pH.

Mikroelementai, dažniausiai aptinkami gręžinių vandenyje

Geležis

Nedideli geležies kiekiai sveikatai nėra kenksmingi. Tačiau labai dažnai gręžinių vandenyje fiksuojamas geležies perteklius: dėl pastarojo vanduo nusidažo rusvai, vandeniui ilgiau pastovėjus iškrenta rusvos nuosėdos, vanduo – nemalonaus kvapo ir netinkamas net ir buitinėms reikmėms (pavyzdžiui, drabužiams skalbti, nes ant šviesių skalbinių gali likti rudos dėmės). Taigi, bene plačiausiai naudojami vandens filtrai gręžiniams – nugeležinimo filtrai.

Manganas

Aptikus geležies perteklių vandenyje dažniausiai fiksuojami ir normas viršijantys mangano kiekiai. Dėl savo savybių manganas labai panašus į geležį, todėl abiejų mikroelementų perteklius šalinamas panašiais metodais. Nevalant mangano ilgainiui gali užsikimšti vamzdynai, pablogėti sveikata. Manganas daro neigiamą poveikį kepenims, kitiems vidaus organams, kenkia ir smegenims.

Ilgą laiką vartojant vandenį, kuriame gausu mangano, fiksuojamas lėtinis apsinuodijimas šiuo kietuoju metalu. Pagrindiniai apsinuodijimo simptomai: galvos skausmas, mieguistumas, suprastėjęs apetitas, abejingumas. Apsinuodijus stipriau gali sutrikti koordinacija, pasireikšti traukuliai, intensyvesni galvos,  stuburo bei nugaros skausmai.  

Kalcio ir magnio jonai (kietas vanduo)

Dažna problema tarp vartojančiųjų tiek šulinių, tiek ir gręžinių vandenį – kalcio ir magnio jonų perteklius, t. y. vandens kietumas. Kalcis ir magnis sudaro nuosėdas, kenkiančias prietaisams, odai, plaukams ir kt. Taigi verta atlikti tyrimus ir, jei vanduo – per kietas, įsirengti minkštinimo filtrus.

Trumpai apžvelgsime dažniausiai pasirenkamus vandens filtrus gręžiniams.

Vandens filtrai gręžiniams

Automatiniai vandens nugeležinimo filtrai

Jei planuojate turėti gręžinį, patariama numatyti ir vietą nugeležinimo filtrui. Jis iš vandens pašalins ne tik minėtuosius geležį ir manganą, bet ir arseną, amonį bei supuvusio kiaušinio kvapą. Šie filtrai veikia automatiškai, regeneracijai panaudojamas vien tik vanduo: savininkams nereikia skirti laiko filtro priežiūrai.

Vandens minkštinimo filtrai

Jei vargina kalkių perteklius, pravartu sumontuoti vandens minkštinimo filtrus, kurie padės taupyti laiką, nes sumažės valymo darbų, ir pinigus, nes buities prietaisai tarnaus ilgiau bei prireiks mažiau skalbiklių, ploviklių ir kt.

Automatiniai mechaniniai vandens filtrai

Šie filtrai puikiai tiks turint gręžinį, kurio vandenyje aptinkama mechaninių priemaišų, tačiau nesant poreikio montuoti vandens nugeležinimo filtrų. Filtrų veikimo principas – gana paprastas: iš vandens surenkamos mechaninės dalelės. Po to jos pašalinamos tiesiai į kanalizaciją: valymo procesas – greitas ir efektyvus.

Taigi, kaip minėta, prieš apsispręsdami, kokius filtrus rinktis, pirmiausia atlikite vandens tyrimus ir pasitarkite su specialistais. Atminkite, kad kokybiškas vanduo – ne prabanga, o tiesiog būtinybė.

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lakpritis Gruodis

Naujos paskyros registravimas

Jau turite paskyrą?
Prisijunkite arba Atstatykite slaptažodį