Geležis vandenyje ir vandens filtrai nuo geležies: patarimai ir profilaktika

list In: Vandens kokybė On:

Viena dažniausiai fiksuojamų problemų, susijusių su prasta požeminio vandens kokybe – geležingumas. Geležies perteklius ženkliai pablogina buityje naudojamo ir geriamojo vandens savybes. Gėlame požeminiame vandenyje geležies normos paprastai svyruoja nuo 0,3 iki 1,0 mg litre, tačiau kai kur geležies gali būti net iki 3 mg litre.

Ilgai vartojant vandenį, kuriame geležies kiekis ženkliai viršija rekomenduojamas normas, kyla tam tikrų susirgimų ir negalavimų rizika. Taip pat toks vanduo papildomai neapdorojus buities reikmėms ir maistui ruošti netinkamas: būtinai turi būti įrengiami profesionalūs vandens filtrai nuo geležies.

Geležis vandenyje: kaip sužinoti, kad vandenyje jos kiekis – per didelis?

Geležis į vandenį patenka iš mineralų, aptinkamų uolienose. Jei gyvenate netoli pelkės, ežero, netoliose teka upė ar yra šlaitas, geležies koncentracija veikiausiai viršys normas.

Lietuvos higienos normoje HN 24:2017 numatyta leidžiama geležies koncentracija vandenyje – 0,2 mg litre. Jeigu vanduo – neįprasto skonio, nemalonaus kvapo ar turi nepageidaujamą atspalvį, tikėtina, kad koncentracija ženkliai viršija normas. Todėl reikėtų atlikti vandens tyrimus ir tiksliai išsiaiškinti, kiek ir kokių medžiagų yra jūsų vartojamame vandenyje.

Vandenyje ištirpusi geležis nėra priskiriama prie neigiamą poveikį mūsų organizmui darančių mikroelementų, tačiau geležingas vanduo yra nemalonaus kvapo ir skonio, turi rusvą atspalvį. Apie didesnį geležies kiekį įspėja ir rusvos dėmės ant praustuvų, plautuvių, vonių paviršių.

Be to, geležingas vanduo yra drumstas: drumzlės patenka ir nusėda buities prietaisuose, santechnikos įrenginiuose. Geležingam aeruotam vandeniui tekant vamzdynais, juose kaupiasi bakterijos, laikui bėgant mažėja vamzdynų pralaidumas. Labai dažna problema – nemalonaus kvapo vanduo, tekantis iš vandens šildytuvo. Geležingų nuosėdų dažniau pastebima kintant slėgiui vandens tiekimo sistemoje.

Verta atkreipti dėmesį, kad labai dažnai vandenyje, kuriame aptinkami didesni geležies kiekiai, randama ir mangano – ir sieros vandeninio (suteikiančio vandeniui supuvusio kiaušinio kvapą) bei mechaninių priemaišų, tad profesionalūs nugeležinimo vandens filtrai išvalys visas šias priemaišas ir dar daugiau.

Kaip iš vandens šalinama geležis?

Geležis iš geriamojo vandens šalinama pasitelkus kelis metodus, priklausomai nuo vandens tyrimų rezultatų. Tikėtina, kad, be geležies, filtrai dar turės „įveikti“ manganą, nitratus bei sieros vandenilį: medžiagas, kurių aptinkama vidutiniškai vieno iš dviejų šulinių bei gręžinių vandenyje.

Iš vandens filtruojant geležį jos bei mangano junginiai paverčiami netirpiomis medžiagomis. Jos visiškai atskiriamos ir efektyviai pašalinamos. Analizuojant išsamiau, bene plačiausiai geležiai iš vandens šalinti pasitelkiami oksidacijos ir aeracijos metodai. Šiais metodais iš vandens pašalinama geležis ir sieros vandenilis. Filtravimo užpildas sudarytas iš 4 sluoksnių: akmens skaldos, 2-jų kvarcinio smėlio sluoksnių bei oksidatoriaus. Vanduo prateka pro specialų užpildą: švarus vanduo patenka į vandentiekio sistemą, o nuosėdos – į kanalizaciją. Regeneracijos sistema veikia automatiškai.

Brangesni tokio tipo vandens filtrai nuo geležies turi oro kompresorių (valdomą impulsiniu skaitikliu, kontroleriu), automatinį valdymo vožtuvą, laikmatį ir kt.

Atskirai prie filtrų galima įsigyti oro kompresorių. Taip pat patogesniam eksploatavimui galima užsakyti ir vandens filtrų įdėklą, apsaugantį nuo kondensato susidarymo skiriantis temperatūrai.

Vandens filtrai nuo geležies: nauda

·        gaunamas visiškai švarus ir kokybiškas geriamasis vanduo;

·        didėja vamzdžių pralaidumas;

·        sumažėja avarijų, įvairių gedimų rizika, nes nesusiformuoja rūdys.

Taigi, tik profesionalūs vandens filtrai nuo geležies padės paruošti aukštos kokybės geriamąjį ir buities prietaisams draugišką vandenį.

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lakpritis Gruodis

Naujos paskyros registravimas

Jau turite paskyrą?
Prisijunkite arba Atstatykite slaptažodį